Fotografie, które zatrzymały świat

07-01-2014, 09:00
Kategoria: 

Fotografie, które zatrzymały świat

Oglądam właśnie dzieło niezwykłe i nie mogę oderwać oczu. I cieszę się jak dziecko, że ta uczta będzie trwała ponad 800 minut!

Set składa się z siedmiu płyt DVD zebranych pod wspólnym tytułem: „Historia Fotografii. Mistrzowskie kompendium wiedzy o fotografii.” Tylko ludzie w BBC potrafią robić takie rzeczy, bo chyba tylko w tej stacji rozumieją, czym może być misja telewizji publicznej i jakie są ich powinności wobec świata widzów i generalnie – obywateli.

Mam przed sobą dwa cykle filmowe zawierające niezwykły materiał reporterski. Pierwszy już obejrzałem i momentami odchodzę od zmysłów – jeśli sądzimy, że odrywamy cokolwiek nowego w fotografii, to prawda po obejrzeniu tego filmu pozbawi nas złudzeń. Wszystko już było. Może nie było takich kolorów, takiego zatrzęsienia miejsc obfotografowanych przez miliony – na miliony sposobów – ale wszystko już było. Emocje, pozy, tragedie, radości, twarze, pejzaże, wszystko.

Ten pierwszy cykl nosi tytuł „Geniusz zaklęty w fotografii” i przedstawia największych jej mistrzów. Sztukę, reklamę, reportaż dziennikarski, pierwsze dagerotypy i pierwsze zdjęcia cyfrowe. Można tu znaleźć wszystkie arcyważne zdjęcia, które kiedykolwiek zrobiono – i za to należą się Brytolom wielkie podziękowania. Mistrzostwo.

Ale druga część jest jeszcze bardziej niezwykła. „Archiwum planety” – najbardziej niezwykłe i najbardziej ambitne dzieło w dziejach fotografii. Albert Kahn był francuskim milionerem, jednym z najbogatszych ludzi w Europie, i jednocześnie filantropem. Jego historię i dzieła możecie obejrzeć choćby tutaj. W 1909 roku postanowił rozesłać po świecie grupę fotografów, których zadaniem było – na koszt Kahna – dokumentowanie życia na naszej planecie. Ta akcja trwała do 1931 roku! Powstało ponad 72 tysiące kolorowych zdjęć, setki metrów taśmy filmowej, setki listów i relacji opisujących podróże z tamtego okresu.

Fot. Kahn_kolaz

Dziś ogląda się to z zapartym tchem. Reporterska robota BBC z najwyższej półki. Świat sprzed stu lat jak żywy, na zdjęciach i filmach. Ujęcia nieznane, dziwne, szalone, artystyczne, reporterskie. Wielki obraz epoki. Kahn wysłał ludzi do ponad 50 krajów świata, niekiedy w decydujących momentach dla ich życia państwowego. Przez świat mały i wielki przetaczały się wojny, a ludzie Kahna dokumentowali upadek imperiów, ostatnie celtyckie wioski w Irlandii, byli w okopach między żołnierzami, gotowali posiłki z Indianami, docierali do odległych wietnamskich wiosek, wędrowali po bezdrożach Mongolii, uwieczniali chłód norweskich fiordów, robili zdjęcia kobietom i wojownikom z Beninu.

Fot. Kahn_kolaz2

TU PACZ! Naprawdę doskonale się to ogląda! Myślałem na starcie, że dostałem prezent-cegłę, która będzie stała na półce i przez nikogo nie oglądana poczeka na moment najlepszy do wiosennych porządków, ale już wiem – to jest skarb. Kilkanaście dni temu skończyłem oglądanie „House of Cards” (nie wciąga) i pierwszą serię „Homeland” (wciąga), ale „Historia Fotografii” wessała mnie maksymalnie.

Jak tak dalej pójdzie, cholera, będę tu pisał same panegiryki. :-)

Fotografie: Musee Albert Kahn

Do góry