Stworzysz sobie TVN24…

03-08-2013, 09:00
Kategoria: 

Stworzysz sobie TVN24…

Na naszych oczach dzieje się coś niezwykłego, czego chyba nie dostrzegamy, a co będzie miało wielki wpływ na kolejne pokolenia. Zaczął się odwrót od tradycyjnej telewizji. Prasa drukowana już dogorywa, pora na telewizję…

Przeciętny Amerykanin – co wyczytałem wczoraj w jednym z portali – spędza teraz przed ekranem telewizora mniej czasu niż przed komputerem, laptopem, tabletem czy smartfonem. Odpowiednio: z nosem w telewizji 4 godziny 31 minut, przed urządzeniami mobilnymi i komputerami – 5 godzin 9 minut.

Usiłuję sobie przypomnieć, kto z moich znajomych chwalił się ostatnio filmem oglądanym w telewizji… I mam problem, bo chyba nikt. I jednocześnie każdego dnia kilkukrotnie dostaję pytanie: widziałeś to? I zaraz pojawia się nazwa jednego z kanałów internetowych, najczęściej Facebooka i YouTube. Na festiwalu w Woodstock zarejestrowało się więcej dziennikarzy z portali i serwisów internetowych niż z mediów tradycyjnych! Podobnie jest z OFF-Festiwalem i poznańskim Transatlantykiem!

TU PACZ! Mam tak samo… To znaczy włączam telewizor na specjalne okazje. Albo duże wydarzenie, albo doskonały film, albo mecz, albo koncert. Jak wczoraj „The Wall” w Dwójce. Czyli jednak dość rzadko. Już rzadko! Tymczasem komputer włączam zaraz po obudzeniu, przed pójściem do łóżka sprawdzam pocztę i ostatnie newsy w tablecie, zdarza mi się czytać informacje ze smartfona w aucie. Mecze śledzę częściej w Sieci i radiu niż na ekranie telewizora… TVN24 w zasadzie przestałem oglądać, wystarczają mi serwisy internetowe, Twitter, bo są i tak dużo szybsze.

To zjawisko nie jest zapewne tak rozmiarowo znaczące jak w bogatej Ameryce, ale sądzę, że gdyby zbadać dwie identyczne, młode populacje w USA i Polsce, wyniki byłyby zbliżone, a nie jestem pewien, czy nie okazałoby się, że młody Polak spędza więcej czasu w Internecie niż Amerykanin. Bo tu jednak poziom stacji telewizyjnych i podaż kanałów nie jest najwyższy…

Co dalej? Ostateczny zmierzch tradycyjnej telewizji. Ojciec Rydzyk może budować imperium dla ludzi starszych i mieć dwa narzędzia – radio i telewizję, ale młodych już tym nie skusi. A jeśli przed nami, jak czytam w informacjach o planowanych ofertach, jest kolejna faza rozwoju Internetu – powszechny przekaz video na żywo – jeśli już mamy Google Glass, to pytanie o zasadność istnienia telewizji będzie bardzo na czasie. Każdy zyska możliwość tworzenia własnego kanału informacji „telewizyjnych” na żywo, każdy będzie swoim TVN24. 

Do góry