Łaziki praskie

13-04-2013, 09:00
Kategoria: 

Łaziki praskie

Zjeżyła mi włos na głowie ulica Ząbkowska bynajmniej nie z powodu sunącego nią nadmiaru aut. To by się jeszcze dało przeżyć. Dobijająca jest deweloperska, architektoniczna NOWA ATMOSFERA tego miejsca. Praga przestaje być Pragą, przeistaczając się w kolejne osiedle betonowych koszmarków. A w domach z betonu, wiadomo, nie ma wolnej miłości…

Właścicielka galerii „Klitka” przy Ząbkowskiej, o której wkrótce napiszę kilka słów, pyta wprost – Pan z Pragi czy z Warszawy? Ale chyba widać, że z Warszawy. I nie chcę być złym prorokiem: wkrótce już takiego rozróżnienia nie będzie. Praga w przyśpieszonym tempie staje się tak samo nijaka, jak wiele innych warszawskich dzielnic, jak zabudowana blokowiskami Wola czy Mokotów, poharatany zasiekami otaczającymi apartamentowce.

Miałem zamiar pokazać to tutaj na zdjęciach, ale kiedy obejrzałem fotografie tzw. nowego budownictwa przy Ząbkowskiej, zrezygnowany skasowałem wszystko. W nowej architekturze -  kłaniamy się jej twórcom gołymi dupami! – nie ma niczego, co przyciągałoby oko.

Żadnego olśniewającego charakterystycznego detalu, żadnej spójnej myśli urbanistycznej, żadnego pomysłu na budynek wbity w przestrzeń TEJ, a nie innej dzielnicy.

Kanciaste, pokryte akrylowymi tynkami, żałosne kolorystycznie betonowe budy, które stawiają deweloperzy na Pradze, w niczym nie nawiązują do lokalnego kolorytu, tradycji, sznytu. Porażka architektów, porażka urbanistów, porażka inwestorów, porażka miasta. Jeden Monopol – jak mówią ludzie z dzielnicy na Wytwórnię Wódek Koneser – wiosny nie czyni.

Ząbkowska, a wraz z nią inne ulice Pragi tracą swój dawny charakter, choć zyskują nowych mieszkańców. Stare jeszcze miesza się z nowym i z grubsza wygląda tak:

Fot. Pra_2

W starych studniach podwórek już pracują dźwigi, koparki, już wylewa się ławy fundamentowe i jeszcze tylko przez budowlane płoty można podejrzeć resztki wymierającego świata…

Fot. Pra_3

Ząbkowska, którą warto pozostawić w pamięci…

Pra_4

Pra_5…

Pra_6

Pra_7

Pra_8

Pra_9

Pra_10

TU PACZ! Jeszcze ze starych balkonów na wysokich piętrach kamienic wyrywają się w świat rowery, jeszcze się świeci farba starych murali i deklaracji, jeszcze się świecą żarówki kapliczek…

Honoru dzielnicy bronią artyści i ich luzacka kreatywność: Klitka, W Oparach Absurdu, Mucha Nie Siada…

Jak długo?

Fot. Pra_11

Pra_12

Pra_13

Pra_14

Pra_15

Do góry