Młoda fala

15-03-2013, 09:00
Kategoria: 

Młoda fala

Pół tysiąca osób w hali Studio Domaniewska, w pierwszych rzędach krzeseł najlepsi polscy projektanci i styliści – Joanna Klimas, Maciej Zień, Mariusz Przybylski, Paprocki&Brzozowski, Tomasz Jacyków, tłumy znajomych, fotoreporterów, celebrytek, modelek i modeli… To musi być ekscytujące i stresujące zarazem, pokazywać przed takim audytorium. No i ważne, bo to często pierwszy taki, prawdziwy pokaz w życiu. Gościłem wczoraj na pokazie dyplomowym Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

Czy jest sens pisać o czymś, co powinno się wyłącznie oglądać i smakować? Nie ma. Dziś więc krótko, klimat niech stworzą fotografie. I tylko kilka refleksji.

Pokaz był momentami bajkowy, ponieważ w jednym miejscu i czasie – w szybkim tempie – splatały się przeróżne style, emocje, pokłady wyobraźni, linie wrażliwości estetycznej. Jedni cięli mocnym, zdecydowanym ruchem, szukając minimalizmu figur. Inni rozbudowywali własne kreacje, szukali oryginalnych puent, nowych wartości. Można polubić stroje rodem z filmów o jaskiniowcach, można je skrytykować, ale na pewno budzą namiętności. Można patrzeć z podziwem na kreacje, w których jest rozmach, osobowość, moc przyciągania.

Oni mają talent, to już jest pewne. Ścigają pierwszą ligę, choć lekko im nie będzie – połowa osób na sali to ich konkurencja, która przyglądała się z zaciekawieniem, pobłażliwością czasami, ale i zazdrością nieraz – dało się to odczuć. Czy to źle, że młodzi idą, że każdy nowy rocznik napiera i chce ugrać coś dla siebie? Nie, wręcz przeciwnie, to jest rewelacyjne!

Dziś bez nazwisk, informacyjnie, niusowo, do podglądnięcia. Wkrótce może uda mi się sklecić nieco dłuższą relację. Na razie cieszmy oko pomysłami młodej fali. 

Fot. m_kolaz_1

k2

k3

k4

M16

m19

 m20

m11

Tagi: 
Do góry