AAAAAAAAby wynająć fotel – zadzwoń!

27-02-2013, 09:00
Kategoria: 

AAAAAAAAby wynająć fotel – zadzwoń!

Do Zadry, galerii przy ulicy Freta w Warszawie, zawlókł mnie przypadek i naleśniki zjedzone w znajdującym się w pobliżu Czytadle. Czytadło ma świetny klimat, bezpretensjonalne wnętrza, książki do poczytania, ogrom naleśników w różnych zestawieniach i jeszcze większy ogrom lokalnych piw.

I chyba bym wskutek tego naleśnikoobżarstwa Zadrę pominął, wlokąc się do auta… Gdyby nie to światło:

Fot. Swiatlo_3

Aż się wbiłem w ziemię! Nie zrobiła na mnie takiego wrażenia wybijająca ze studzienki woda, ani nawet spożywczak Carrefour Express – a on zawsze robi na mnie oszałamiające wrażenie – Zadra miała moc magiczną. Wsysającą. Gdyby to nie była Zadra, można by powiedzieć: czarna dziura. Ale to jednak Zadra.

Galeria nietuzinkowa, bo z wyszynkiem i przemiłą panią na tle butelek, i z pustką wewnątrz, bo kto by tam – w galerii – wódeczkę. I tej jasności – wódeczkę! Nie da się.

Skłamałbym mówiąc, że upadłem na kolana pod wrażeniem dzieł spoglądających na widza z każdej ze ścian, i że poprosiłem o wódkę, aby nie upaść na samo dno wrażeń, ale nie skłamię, jeśli powiem, że wbiłem się w fotel. Dokładnie w ten tutaj:

Fot. zadra_1

Wysoki, wyższy ode mnie (mam 181). Majestatycznie głęboki. Perwersyjnie miękki. I jak tak teraz patrzę na fotografię, rzekłbym nawet – zaskakująco dwupiętrowy. :-)  Mógłbym wynająć górę!

AAAAAAby wynająć fotel – zadzwoń!

A mówiąc całkiem poważnie, w Zadrze świetnie się prezentuje cała kolekcja takich foteli. Proszę spojrzeć na ten zestaw:

Fot. Zadra_kolaz_1

Oczywiście, to jest raczej swoista fanaberia: postawić w domu na tak ekskluzywne fotele i czuć się w ich towarzystwie odpowiednio dobrze. Do tego niezbędna jest przestrzeń, dodatkowe elementy wyposażenia, otoczenie, ściany… Tu, w Zadrze, meble świetnie się komponują ze sztuką. Ale też same są sztuką…

Fot. Zadra_kolaz_2

Fot. Zadra_9

Ile to kosztuje? Największe modele foteli, o nazwie „Księżniczka”, kosztują 5 tysięcy złotych. Te mniejsze – 1500. O ceny innych mebli i zestawów nie pytałem. Oczywiście, w galerii można kupić wiele znakomitej klasy obrazów, mnie do gustu przypadły te oto:

Fot. Zadra_kolaz_3

Do góry