Czy ty też nudzisz się inteligentnie?

24-01-2013, 21:24
Kategoria: 

Czy ty też nudzisz się inteligentnie?

Co zrobiłem dziś rano, ledwie wszedłszy do kliniki na badania? Widząc, że jest jeszcze kilka minut czasu – wyciągnąłem tablet i sprawdziłem pocztę, którą sprawdzałem siedem minut przed wyjazdem do lekarza. Co zrobiłem po sprawdzeniu poczty?

Zerknąłem na blogi, poczytałem o śmierci prymasa Glempa i fleksitarianizmie w Stanach. Pięć minut czekania na przyjście pielęgniarki. Nie nudziłem się! Też tak masz? Też zabijasz nudę smartfonem?

Później, w NaTemat.pl, przeczytałem rozmowę z Grzegorzem Wierchowcem z domu mediowego PanMedia Western, który razem z naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego badał zjawisko Smart Boredom, zwanego przez polskość „inteligentną nudą”. Wypełnianie każdego skrawka wolnego czasu obecnością w smartfonach i tabletach to nie nowość – nowością jest raczej próba naukowego wymacania i sklasyfikowania problemu.

Siedzisz w pracy, masz wolną chwilę i co? I myk do Sieci! Jedziesz tramwajem, czekasz na dworcu, siedzisz sama w kawiarni, stoisz w kolejce po 10 deko szynki – myk: do smartfona, do tabletu. Zabijasz nawet najbardziej krótkotrwałą nudę, nie dajesz jej żadnej szansy, dopada cię lęk przed ominięciem najnowszych wiadomości, przed cyfrowym wykluczeniem na minutę. Nie masz potrzeby znalezienia jakiejś konkretnej informacji, nie musisz odpisać na pilnego e-maila, nie, po prostu –  chcesz otworzyć tablet, kliknąć, przemieścić się pomiędzy stronami, miejscami i ludźmi.

Wierchowiec i inni sklasyfikowali takie postawy w podziale na trzy główne grupy wiekowe i obowiązujące w nich trendy. Kierunek zmian dyktuje grupa 18-24, to od niej się uczymy, ją podpatrujemy i na niej wzorujemy się. Wierchowiec ma rację, że to przedział dość słaby z marketingowego punktu widzenia, ale cholernie kreatywny i trendotwórczy.

Jakie są więc główne nurty? W którym się odnajdziesz?

JESTEŚ HIPSTEREM? To jeden z dominujących nurtów, bardzo aktywny, twórczy, mający wpływ na kierunki zmian. Hipster wyraża siebie i poprzez siebie. Wyznacza trendy i wychodzi poza obowiązujące schematy, wskazuje mody na zachowania, stroje, gadżety i miejsca. W Sieci zmienia swoje galerie zdjęć, dopasowując je do prywatnych nastrojów, budując wokół siebie oryginalny klimat.

JESTEŚ INFORMATOREM? To znaczy, że stoisz w opozycji wobec hipstera. Informator rozpowszechnia głównie cudze treści, lubuje się w tym. Widzi coś nowego i udostępnia. Szuka treści, które warto przekazać i dostać za każdy wpisany wiersz, wklejoną fotkę i film określoną liczbę lajków. Ściąga aplikacje, testuje, opiniuje. Nie jest ideologiczny, nie angażuje się zbyt głęboko w przedsięwzięcia – wypowiada swoje zdanie, popiera coś lub neguje i wychodzi. Do następnego case’u. Treść jest jedynie zabawą, dla niego mem z chytrą babą jest wyłącznie zabawą, a nie deklaracją ideolo. Jest ponad ideologiami, choć jednorazowo może poprzeć związaną z nimi akcję.

JESTEŚ RESEARCHEREM? To raczej typ konsumpcyjnego odbiorcy. Porzuca czytanie wybierając filmy. Woli oglądać zdjęcia niż wertować teksty. Sam zdjęć nie wysyła, nie przekazuje, odbiera jedynie sygnały informacyjne od innych. Jak mówi Wierchowiec: „jeśli chce naprawić telefon czy nauczyć się jego obsługi, nie będzie czytał instrukcji tylko obejrzy film na YouTube”. To prawda: po to istnieje internet, nie ma sensu się trudzić, jeśli wszystko jest tak zgrabnie podane?

JESTEŚ PODRÓŻNIKIEM? Poprzedni typ i typ podróżnika to postaci najczęstsze w grupie 25+. Podróżnik uwiązany jest na smyczy własnego tabletu lub smartfona i podróżuje za nim. Mapy, tagi, lokalizowanie, GPS… widzi okolicę prowadzony przez nowinki wrzucane do sieci. Widzi – i fotografuje. Wszystko. Kawę z ciastkiem. Dom. Plakat. Ludzi. Wystawę. Wszystko. Ma fotoblog, pakuje co się da na swoją i cudzą ścianę Facebooka. Podróżuje wirtualnie – ogląda zdjęcia z wszystkich miejsc, do których planuje wyjechać na urlop i zna je doskonale na długo przed wyjazdem.

JESTEŚ MINIMALISTĄ? To kategoria z najmłodszej grupy. Smartfon i tablet = gra. Gry. W pojedynkę, w grupie, o każdej porze. Liczą się te najprostsze, szybkie, łatwe. Minimalista nieustająco aktualizuje swój status na FB, wkłada nań wszystkie swoje rozterki i przemiany sercowe, korzysta z prostych aplikacji, nie przywiązuje wagi do treści ani skomplikowanego przekazu. Świat jest grą, zabawą, tylko tym. Jest otwarty we wszystkich relacjach, bo wychował się w Sieci, a Sieć nie ma tajemnic.

Te badania, klasyfikacja i podział na nurty/trendy odpowiadają poszczególnym grupom wiekowym, ale mam niejasne przeczucia, że można się dowolnie wpasować w każdy z tych trendów niezależnie od wieku.

TU PACZ! Ja jestem chyba pośrodku dwóch pierwszych grup, choć nie czuję się hipsterem, bo hipsterzy kojarzą mi się (mimo wszystko) z masowością, a nauczyłem się chodzić wyłącznie własnymi ścieżkami. Informator? Może, ale np. bez podróżniczych inklinacji – większość z tego, co widzę i czytam w Sieci zostaje we mnie, nie jest wykorzystywana w żaden publiczny sposób. Ale jest prawdą, że nauczyłem się zabijać nudę tabletem – perfekcyjnie. Sam siebie czasami dopytuję: kuchwa, Jachu, jak ty żyłeś bez tableta?

A jak jest u ciebie?

Do góry